Учить или сопровождать, наблюдать или учувствовать, дать свободу или ставить ограничения, какие ценности важны для трехлетней крохи и как найти общий язык с ее  родителями?

Ответы на эти вопросы искали участники проекта « Відображення: цінності української та німецької дошкільної освіти у взаємному порівнянні» во время недельного пребывания в немецком Дортмунде.  20 украинских участников, а это воспитатели, заведующие и методисты дошкольных учреждений, психологи, журналисты и общественники, занимающие вопросами дошкольного образования в Украине, смогли собственными глазами посмотреть на то, как воспитывают малышей в Германии. Благодаря невероятно плотному графику за это короткое время удалось посетить 9 детских садов разных форм собственности,  кроме того поговорить о принципах образования немецких воспитателей в педагогическом колледже и о законодательных нормах с представителем управления по вопросам семьи и молодежи ( Югендамт). 

О том, как же выглядит немецкое дошкольное образование, какими принципами руководствуются немецкие воспитатели и что должен знать и уметь дошкольник,  можно посмотреть в получасовом документальном фильме «Позволить ребенку жить».

https://jmil.com.ua/dv/2018-11?fbclid=IwAR0rQpHINsm_ItDB7Qk2nLABEn24aof70tm30b9LJpZQJM4BDxLXIgkBHbU

Проект "Вiдображення: цінності німецької та української дошкільної освіти" 

https://www.facebook.com/groups/1713844132042366/

 

За підтримки програми «Зміцнення взаємодії з громадянським суспільством країн Східного партнерства» Міністерства Закордонних справ Німеччини

Громадська організація «KSF Vita e.V» (м. Дортмунд), Асоціація директорів шкіл міста Львова спільно із ВБО «Громадська соціальна Рада», товариством «Європа без кордонів» (м. Вiттен), «Асоціацією медіапсихологів та медіапедагогів України» та Всеукраїнським науково-методичним журналом для педагогів і батьків «Дошкільне виховання»  оголошують Конкурс на участь в проекті :

ВIДОБРАЖЕННЯ:ЦIННОСТІ НІМЕЦЬКОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У ВЗАЄМНОМУ ПОРІВНЯННІ

МЕТА ПРОЕКТУ: розпочати широку дискусію з питань цінностей, які формує дошкілля України. В подальшому цей процес має вплинути на реформування системи дошкільної, та можливо і шкільної освіти країни.

ДО УЧАСТІ В КОНКУРСІ ЗАПРОШУЮТЬСЯ: керівники та вихователі дитсадків; студенти та викладачі педагогічних вузів; науковці, громадські активісти та журналісти, які опікуються проблематикою реформування системи дошкільної освіти України.

За результатами конкурсу буде відібрано 12 учасників, які зможуть ознайомитися з системою дошкільної освіти Німеччини під час тижневої поїздки до міста Дортмунд, а також стати ініціаторами дискусії у своїх містах на тему співставлення цінностей у системі німецької та української дошкільної освіти. Під час перебування в Німеччині буде проходити зйомка фільму, що стане наочним посібником при проведенні дискусій в Україні.

УМОВИ ТА СТРОКИ:
Конкурс проводиться в два етапи:
Перший етап: до 25 червня. Включає в себе подання аналітичного тексту (до 5.000 знаків) на тему «Цінності у дошкіллі України: пріоритети та механізми формування. Мiсце дошкiлля у формуваннi системи цінностей дорослої людини». Мова тексту - українська.

Другий етап: 14-15 липня 2018. Включає в себе презентації текстів та участь у дискусіях під час теоретично-практичного семінару у місті Львів. До участі у заході буде запрошено 30 авторів найкращих робіт ( яких визначить професійне журі).

Учасники, які не пройшли конкурсний відбір, можуть прийняти участь в семінарі за власний кошт.

За підсумками презентацій та дискусій буде відібрано 12 учасників тижневої поїздки до Німеччини, вони ж отримають змогу взяти участь у конкурсі на кращий текст про співставлення цінностей дошкільної освіти України та Німеччини на кращого органiзатора дискусiї про цiнностi дошкільної освіти України. Автор найкращого тексту та найкращiй органiзатор дискусiї отримають грошовi винагороди в розмірі 100 євро.

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ТЕКСТІВ: конкретність, доцільність, лаконічність , обґрунтованість, посилання на власний досвід, літературна майстерність.

УЧАСТЬ У ПРОЕКТІ МОЖУТЬ БРАТИ ОСОБИ, ЯКІ:
• є громадянами України;
• постійно мешкають в Україні під час підготовки, відбору та проведення проекту;
• працюють в системі дошкільної освіти або навчаються в педагогічних вишах;
• є науковцями, громадськими активістами або журналістами, які опікуються проблематикою реформування системи дошкільної освіти;
• мають біометричний паспорт ;
• зобов’язуються повернутись до України після закінчення поїздки;
• мають бажання та можливість організувати дискусію, спираючись на досвід поїздки до Німеччини;
Для участі у конкурсі необхідно також
заповнити анкету за посиланням

https://docs.google.com/forms/

Аналітичний текст насилайте на електронну пошту: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

СТРОКИ:
- Реєстрація для участі в проекті: до 25 червня.
- Останній строк подання аналітичного тексту про цiнностi української дошкільної освіти: до 25 червня (24:00)
- Повідомлення конкурсантів про результати відбору та запрошення до участі в семінарі у м. Львів: до 1 липня.
- Проведення семінару у Львові: 14-15 липня.
- Підбиття підсумків другого етапу конкурсу: до 30 липня.
- Поїздка до Німеччини: 23-30 вересня.
- Подання аналітичного тексту про співставлення цінностей дошкільної освіти України та Німеччини: до15 листопада.
- Оголошення переможця конкурсу: 15 грудня.
- Проведення дискусій за результатам поїздки: листопад-грудень.
- Оголошення переможця конкурсу на кращу дискусію : до 30 грудня

ФИНАНСУВАННЯ :
Учасникам семінару у Львові буде компенсовано:
дорожні витрати (до 400 гривень);
проживання в 4-місних кімнатах;
обід 14 и 15 липня ;

Учасникам поїздки до Німеччини буде компенсовано: проїзд, проживання, харчування та медичне страхування під час перебування у Дортмунді.

ДОДАТКОВО:
Учасники поїздки до Німеччини мають сплатити заставу у розмірі 1000 гривень, яку буде повернено по закінченню поїздки

Більше інформації про проект за посиланням:

https://www.facebook.com/Europa.Grenzenlos

Додаткова інформація за адресою:

Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

 

Наталія Чумаченко с Анной Тристан.

23.10.2018 року на Х Міжнародній виставці " Інноватика в сучасній освіті" був представлений досвід роботи КЗ "ДНЗ #303КТ"КМР який впроваджують в роботі педагоги закладу на тему " Міні музей ляльки-мотанки - освітнє середовище для формування цінностей регіонального компоненту, який є засобом виховання в дітях почуття любові до малої Батьківщини" Під час проведення конференції " Міжнародне співробітництво та інтеграція в освітній галузі міста Кривого Рогу" вихователь-методист Чумаченко Н.І. представила матеріали та напрацювання закладу щодо ціннісних орієнтирів в дошкіллі: нормативна база; ціннісні орієнтири; педагогічна свобода; методичні напрацювання. Матеріали участі у проекті та подальші плани роботи у проекті " Відображення: цінності німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні" представлені на виставковому стенді "Освіта Кривого Рогу: інвестиції в майбутнє"

Yulia Zhurlakova с Alla Vaysband и Андреем Горским.

25 октября в 13:48

Майже 100 освітян м. Києва взяли участь у педагогічному дискурсі «Цінності вітчизняної та німецької дошкільної освіти: подібне, дотичне, відмінне» у рамках науково-практичної конференції «Новій школі – новий дитячий садок» на базі Київського університету ім. Бориса Грінченка. Представники управління дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки, методисти районних науково-методичних центрів, керівники закладів дошкільної освіти ознайомлювалися зі стратегічними векторами німецького дошкілля, досвідом реалізації цінностей дитиноцентризму, свободи, мирного співжиття і міркували над тим, яким шляхом іти нам. Дякуємо Аллі Гончаренко!

Наталія Чумаченко з Оксаной Кикоть.

25-26 жовтня міський майстер- клас для вихователів-методистів Кривого Рога з питань участі у міжнародних проектах та цінностях у дошкіллі.Спочатку пройшла теоретична частина, а потім дискусія яка дала можливість обговорити та порівнняти цінності двох країн Німеччини та України. В процесі дискусії були зроблені висновки та обраний шлях до подальших змін в дошкілі України, які потрібно розпочати з себе, з педагога.

Анна Кузь с Ганной Коржиловой і ще 2.

14 листопада в рамках Всеукраїнського заходу ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти» - «ОСВІТНЯ ПАРАЛЕЛЬ» з теми: «Проектування розвитку освітнього простору в системі і закладах дошкільної освіти» (куратор О.М.Байєр) відбулася дискусія "Цінності дошкільної освіти України та Німеччини: аналітичне співставлення" за результатами моєї участі в проекті «ВIДОБРАЖЕННЯ:ЦIННОСТІ НІМЕЦЬКОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У ВЗАЄМНОМУ ПОРІВНЯННІ».

Гостей з різних куточків України радо приймав ЗДО № 144 "Запорожець" (керівник Елена Околович), яка презентувала гостям створений сучасний простір закладу. Також учасники заходу познайомились із проектуванням інформаційного освітнього простору (під керівництвом Людмили Шульги) та могли повправлятися у моделюванні освітнього простору в закладі дошкільної освіти (під керівництвом Ольги Байєр).

Із висновків: наразі ця тема дуже актуальна, затребувана, обговорювана та така, що викликає багато роздумів і стає поштовхом до дій.

Анна Кузь

16 листопада у 16:11

Сьогодні провела ще одну дискусію організовану в рамках реалізації проекту "Відображення: цінності німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні" в місті Гуляйполе, в гарному ЗДО "Веселка", куди мене запросили для обговорення після проведеного круглого столу у нас в закладі. І хоч зібрання було не надто велике за кількістю учасників та дискусія видалася гаряча та завзята. Керівники закладів освіти жваво обговорювали можливості змін. Це вже п'яте зібрання для розгляду цієї надважливої теми, і можу запевнити - не останнє (адже попереду вже заплановано три круглих столи). Дивує та радує, що за результатами організованих дискусій з'являються пропозиції для мене щодо проведення подібних заходів в районах, закладах освіти.... Тож впевнена змінам бути, дошкілля цього прагне і є освітяни, які готові їх рухати! Знову впевнююсь - як вчасно і актуально з'явився цей проект!

Анна Тристан.

22 листопада. · Город Poltawa, Украина

Сьогодні на базі Полтавського ОІППО провела для педагогів ЗДО області та викладачів інституту дискусію "Ціннісні орієнтації дошкільної освіти України та Німеччини".

В ході заходу мною були підняті наступні питання:

- Цінності, які має сформувати заклад дошкільної освіти

- Шляхи та механізми формування цінностей у дошкільнят

-Партнерська взаємодія ЗДО та родини у формуванні цінностей в дитини

- Дорослий як носій цінностей. Який він?

- Як забезпечити щастя дитини в дитсадку та інші.

Учасниками був переглянутий фільм ''Цінності'', який нікого не залишив байдужим, бо головна ідея кіно "ДОЗВОЛИТИ ДИТИНІ ЖИТИ".

Дякую всім учасникам за активність, діалог, думки, СИНЕРГІЮ.

Виктория Корсунская с Людмилой Ехаловой и еще 5 в Дніпровський Гуманітарний Університет.

22 листопада · Город Днепр, Украина

У нас сьогодні відбулась значна подія. Саме сьогодні в тісному колі освітян, у колі людей різного віку та з різним досвідом, відбулася діалогова зустріч "Пріоритети освіти України. Проекція на доросле життя". Захід проводився в рамках проекту "Відображення: цінності німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні", за підтримки програми "Зміцнення взаємодії з громадським суспільством країн Східного партнерства" Міністерства закордонних справ Німеччини. У ході зустрічі обговорювали питання щодо наступництва у психологічному супроводі підростаючого покоління в різних ланках освіти: дошкільній, позашкільній, загальній середній та вищій. Учасники заходу, завдяки діалогу, визначили шляхи подолання проблем та запропонували моделі побудови неконфліктної поведінки. Саме в період реформи освіти - Нова українська школа - важлим є діалогове спілкування на засадах довіри. Кожен з учасників визначив для себе свою цінність: адаптація, свобода, відподальність та інше. Але основна цінність - любов. Саме вона поєднує в собі можливість формувати людину як особистість. Ми не повинні вимагати її, ми можемо її віддавати, вчити своїх дітей любити та довіряти. Дуже приємно було чути те, що наша молодь має свою думку, свою позицію, свій погляд щодо життя. Бо вони майбутнє нашої країни. І наше завдання полягає в тому, щоб не тільки навчити, а й дати можливість дитині застосовувати набуті знання та навички у своєму власному житті.

Віктор Громовий

28 листопада Кропивницький

Не навколо винахідників нового галасу, а навколо винахідників нових цінностей обертається світ. Фрідріх Ніцше

Ця фраза навіяна щойно проведеним круглим столом «Практики, які працюють» ціннісноорієнтованого дошкілля Німеччини та реалії вітчизняної дошкільної освіти.

Це ініціатива порталу «Освітня політика" у співпраці з КОІППО імені Василя Сухомлинського та проектом «Відображення: цінності німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні», який проводиться за підтримки програми «Зміцнення взаємодії з громадянським суспільством країн Східного партнерства» та Міністерства Закордонних справ Німеччини.

Учасники круглого столу переглянули та обговорили фільм про дошкільну освіту, яка базується на цінностях у Німеччині, основною ідеєю якого є звернення до дорослих «Дозвольте дитині жити».

Після цього зосередились на двох проблемних питаннях:

  1. Як «дозволити дитині просто жити» в умовах сучасних реалій закладів дошкільної освіти України?
  2. Цінності як система координат для побудови дошкільної освіти в дії. З чого почати становлення «трьох китів» сучасної ціннісноорієнтованої педагогічної системи дошкільного закладу?
  • Свобода вибору і самостійність

(Як навчитись прищеплювати дитині смак до свободи, любов до свободи, пристрасть до свободи та вміння користуватися своєю свободою?);

  • Довіра

(Як культивувати довіру вихователів до дитини й довіру дитини до себе як передумову для розуміння того, що потрібно саме їй?);

  • Повага до індивідуальності, толерантність до «іншості»

(Як реалізувати на практиці право дошкільнят на повагу до їх індивідуальності, забезпечити розвиток індивідуальності дитини через дотримання її прав та поваги до неї?

Як плекати толерантність як ціннісну й поведінкову складову особистості у педагогічній системі, яка ґрунтується на принципі «всі різні, і всі рівні», на повазі до інших і визнання рівності «іншості»?).

Аналітичний звіт буде незабаром опубліковано на порталі "Освітня політика

Анна Кузь  Запоріжжя

28 листопада 18:46

Сьогодні в рамках проекту "Відображення: цінності німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні" проведено чергову дискусію в ЗНВК "Мрія" (за ініціативи керівника закладу Людмила Бобкова). На зустрічі з педагогічним колективом відбулося активне обговорення питань ціннісних орієнтацій освіти в Україні.

Було піднято низку важливих питань щодо поваги до вибору дитини, формуванню довіри, партнерської взаємодії з батьками, наступності між ланками освіти щодо реалізації концепції НУШ.

Результатом дискусії стало рішення колективу долучитися до участі у вже створеному міні-проекті "Рух до змін" який було створено на минулих зустрічах між колективами ЗДО 100 та ЦРД "Надія".

Тож однодумців більшає - і це значить, що "Рух до змін" стане впевненішим адже ним крокують: Гармонійно-мрійлива "Надія" + Мрійливо-надійна "Гармонія" + Гармонійно-надійна "Мрія".

Раїса Обшарська

29 ноября Чортків

У закладі дошкільної освіти №1 "Золота рибка" м. Чортків відбулося засідання міського науково-практичного семінару на тему: "Ціннісні орієнтації у сфері дошкільної освіти України та Німеччини: подібне, дотичне, відмінне". Серед запрошених – представники Управління освіти, молоді та спорту Чортківської міської ради, начальник служби у справах дітей Чортківської міської ради Дацюк В.С. керівники та педагоги дошкільних закладів міста, батьки вихованців. У ході плідної роботи були обговорені актуальні питання ключових цінностей людства, цінностей вітчизняної дошкільної освіти від витоків етнопедагогіки до сучасних реформаційних змін та переглянуто фільм про роботу німецьких дошкільних закладів. Під час цікавої дискусії учасники порівняли цінності двох країн у сфері дошкільної освіти та поділилися враженнями від перегляду фільму. Інформаційним партнером заходу стала районна газета «Голос народу».

- Українська дошкільна освіта потребує реформаційних змін. В першу чергу свою роль повинні переосмислити вихователі. Із навчателів їм потрібно перетворитися на провідників, які будуть відкривати дітям світ, ведучи їх стежинами добра та любові.

- Повага до особистості дитини, розуміння її внутрішнього світу, створення умов для самореалізації – ці принципи мають лежати в основі нової філософії виховання.

- Подолання бар’єрів страху, право на помилку, свобода вибору діяльності, толерантне перебування у соціумі – актуальні питання сьогодення .

- Між вихователем та дитиною має існувати повна довіра, тільки тоді виховний процес буде повноцінним.

Анна Кузь

7 грудня 2018  Запорізькийо бласний інститут післядипломної освіти

Сьогодні вкотре ми дискутували на тему проекту «ВIДОБРАЖЕННЯ:ЦIННОСТІ НІМЕЦЬКОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У ВЗАЄМНОМУ ПОРІВНЯННІ». Цього разу дискусія проходила у Запорізькому обласному інституті післядипломної освіти. З впевненістю можна сказати, що тема стосовно виокремлення поля цінностей на яких базується система дошкільної освіти в Україні та аналітичного співставлення її із системою європейських цінностей є досить актуальною. Адже наразі конче потрібно створення простору довіри і безпеки, взаємоповаги та демократії, навчання дітей самозайнятості в практичному житті, розвиток вміння контактувати та працювати у команді. Питання партнерської взаємодії ЗДО та родини у формуванні цінностей дитини потребують винайдення дієвих шляхів. Суперечливим та актуальним зостається питання: чи стануть нарешті в Україні задекларовані цінності фактичними? Висловлюю щиру подяку кафедрі дошкільного виховання за підтримку цієї важливої теми. Особлива подяка завідувачу кафедри, кандидату психологічних наук Ользі Байер за її підтримку та змістовне включення до обговорення надважливих питань щодо руху до змін в освіті. А головне, що тема зустрічі: «Змінюватись не можна працювати по старому! Де поставимо кому» - нами була вирішена, отже: ЗМІНЮВАТИСЬ, не можна працювати по старому!

Наталія Чумаченко

07.12.2018р на базі КЗ «ДНЗ №250»КМР міста Кривого Рога

07.12.2018р на базі КЗ «ДНЗ №250»КМР міста Кривого Рога, був проведений міський майстер-клас по роботі над обласним науково-методичним проектом «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства», в рамках заходу був переглянутий фільм знятий у ході проведення міжнародного проекту «Відображення цінностей німецької та української дошкільної освіти у взаємному порівнянні» оговорені питання:
1.Моніторинг як спосіб дослідження якості освітнього процесу в закладі дошкільної освіти, (інформаційний дайджест) питання озвучила методист КЗ «ІМЦ»КМР Куц К.М..
2.Класична модель методичного супроводу роботи на IV етапі науково-методичного проекту «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства» (методичний вирок), озвучила вихователь-методист КЗ «ДНЗ №250»КМР Мельник Т.М.
3.Соціалізація дитини до умов ЗДО у порівнянні між двома країнами. (Два погляди на одну проблему), озвучила вихователь-методист КЗ «ДНЗ №303КТ»КМР Чумаченко Н.І.
4. Ціннісні орієнтири дитини дошкільного віку Німеччини та України (перегляд фільму), вихователь-методист КЗ «ДНЗ №303КТ»КМР Чумаченко Н.І.
5. Трансформація завдань міської творчої групи з питань «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства»(діалог-резюме), окреслили методист КЗ «ІМЦ»КМР Куц К.М та методист КЗ «ІМЦ»КМР, голова місцевого осередку членів ВГО «Асоціації працівників дошкільної освіти» Федоренко Т.А.
Широка дискусія розвернулася після перегляду фільму, були озвучені різні погляди, враження та думки але головне те що змінам на користь дитини БУТИ. В ході засідання був винесений вердикт : "Змінити пріоритети поставивши в центр особистість дошкільника його інтереси, потреби та можливості, щоб дитина могла жити повноцінним дитячим життям і нарешті почати довіряти дитині. Удосконалити форми методичної роботи з педагогами, що дасть можливість перейти на партнерські та рівноправні стосунки в методичній роботі"

1. https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=lIMUSoM9xNQ&app=desktop&fbclid=IwAR3RlxnwcN_G26knpdaGmGvquXQwc_QNlv6RRMESQEg0sED14TWgxDfF8zQ

23.11.2018 г. Телеканал ДніпроTV   Європейські цінності виховання

2. http://education-ua.org/ua/draft-regulations/1287-analitichnij-zvit-pro-kruglij-stil-praktiki-yaki-pratsyuyut-tsinnisnoorientovanogo-doshkillya-nimechchini-ta-realiji-vitchiznyanoji-doshkilnoji-osviti

03.12.2018"Освітня політика"

Аналітичний звіт про круглий стіл «Практики, які працюють» ціннісноорієнтованого         дошкілля Німеччини та реалії вітчизняної дошкільної освіти»

1. https://nday.te.ua/kerivnyk-doshkilnoho-zakladu-iz-chortkova-rajisa-obsharska-oznajomylasya-yak-vyhovuyut-malyukiv-u-dytsadkah-nimechchyny-foto/?fbclid=IwAR3OmpyEWrJwihHAiif3hA6Fu18mWqPMp65Vjq1TC0JbBGl8eyf0EEx5gd8

19.10.2018  «Наш день»  Керівник дошкільного закладу із Чорткова Раїса Обшарська ознайомилася, як виховують малюків у дитсадках Німеччини

 

2. http://education-ua.org/ua/component/content/article/19-blogi/tema-1/1260-doshkilna-osvita-nimechchini-dlya-shchastya-kozhnoji-ditini?fbclid=IwAR3EOgeOEbzUTXqTtJB47Y3wPVpZIZx-AGtxpdRtfFYzBersstFOnm6hqsk

16.10.2018 "Освітня політика" ДОШКІЛЬНА ОСВІТА НІМЕЧЧИНИ ДЛЯ ЩАСТЯ КОЖНОЇ ДИТИНИ

 

3. https://www.youtube.com/watch?v=uO_VBmvS44k&t=690s&fbclid=IwAR3OjRDTgjLqV1SKpmJ7dHYoEgBldImqJgSbOr4IV6iykpN8Ju2N80TeM68

19.11.2018 г. Первый Городской. Кривой Рог Наталя Чумаченко – вихователь-методист дитсадка №303

 

4. http://education-ua.org/ua/component/content/article/12-articles/1255-rodzinki-nimetskikh-ditsadochkiv-ta-pochatkovikh-shkil?fbclid=IwAR1sDzXoJ3IJvjnpqqXC_PCgBqaK8AiMFq6AmtPSvM5Bh0VaVNQaOQubtIE

07.10.2018  "Освітня політика"    РОДЗИНКИ НІМЕЦЬКИХ ДИТСАДОЧКІВ ТА ПОЧАТКОВИХ ШКІЛ

Design by vonfio.de